ورود و ثبت نام

عبور از باتلاق هزینه ها (قسمت اول)

سلام

توی باتلاق که گیر بیوفتی دست پازدن بیشتر پائین می بردت !

میگن باید تکون نخوری و آهسته خودت را بالا بکشی

توی این روز ها خیلی ها توی باتلاق هزینه ها گیر کردن و میخوان با افزایش درآمد و چند شغله شدن مشکلشون را حل کنند

از خودتون پرسیدید که واقعا با چقدر افزایش درآمد مشکل شما حل میشه ؟ مثلا با ماهی 20 میلیون ؟

و دیگران که ماهی 20 میلیون درآمد دارند  برای بیشتر کردنش دارن تلاش می کنن

غیر از افزایش شغل و توسعه کسب کار راه های دیگه ای وجو داره که من از این گرفتاری نجات پیدا کنم؟

آیا راهی هست که کمتر تلاش کنم و بیشتر زندگی کنم ؟

من دارم تلاش می کنم هزینه را  تامین کنم  اگر هزینه ها را کاهش بدم امکان داره بتونم کمی به خودم استراحت بدم ؟

حتما این را شنیدید که هرچی درآمدت بالا میره هزینه ات هم بالا میره . مثلا  تا دیروز با اتوبوس خط واحد میرفتی الان که سهام عدالتت را دادن دیگه با اسنپ میری.!یا تا هفته قبل وقتی مهمون می اومد سریع می رفتی پیاز  سرخ میکردی کمک عیالت بعد یه غذای خونگی پذیرایی می کردی. اما از وقتی که  بورس سبز شد  نتنها برا ی مهمان، برای خودتون هم زنگ می زنی به کبابی سر کوچه پیتزا سفارش میدی با حلیم و سالاد سزار!!

یا مثلا لباس خریدن ها از  بازار بزرگ بود که به قیمت عمده باهات حساب بشه .ولی از موقعی که دولت یارانه ها را افزایش داد!!! و به موقع میرزه به حساب! میری پاساژ های خیابان فرشته و جردن !!

خوب همه اینو میدونم که پول برای خرج کردن و رفاه است ولی بیاد باهم رفاه و خرج کردن را یه بار دیگه بررسی کنیم ببنیم واقعا داریم خرج می کنیم یا خرج می تراشیم؟ و اینکه واقعا داریم رفاه  ایجاد میکنیم یا رفاه زده می شیم؟در آخر هم ببینیم بقیه پول داران عالم چه طوری این خرج می کردند و واقعا این جت شخصی که دارند را از کدوم یارانه یا سهم بورسی خریدن که تموم نمیشه ..

 دقت کنید تموم نشه..شاه بیت  این  متن اینه که طوری پول خرج کنیم که تموم نشه ! نگی پورعابد دار همه را به گدایی و زهد فروشی دعوت می کنه ..

عموم مردم بعد از انقلاب احساس کردن باید هروز پیشرفت کنند و اساسا جمهوری اسلامی آمد که همه پیشرفت کنند. اینکه با چه روشی و چطوری از کجا  در این متن جاش نمیشه (در این مقال نمی گنجه)

خوب روز ملی کردن صنعت نفت که تعطیل شد خیلی ها مثل من فکر کردن که برای اینه که دولت فرصت کنه پول نفت را بین مردم تقسیم کنه و پول قبض آب و برق را ازش کم کنه که مفتی بشه!

چند سال که گذشت و جنگ شد دوزاری همه افتاد که آن سبو بشکست و آن پیمانه ریخت ( اون ممه را لولو برد!! خدا رحمت کنه احمدی نژاد را چقدر از دستش خندیدیم فکر کنم به خاطرهمینیه کارش ببرنش  بهشت )

توی ایام  جنگ یه عده بلد بودن  چطور پول دربیارن (حلالت نمی کنم فکر کنی منظورم احتکارگران) و اونایی که مفهوم توسعه و سرمایه گذاری و اقتصاد را نمی دونستند پولشون از پول بالا رفت و حالا این  ندوستن باعث شده بود که این پول ها را  همانطوری که توی ویدیو ها دیدن یا  خدای نکرده در سفر خارج از نزدیک لمس کردن، خرج کنند

این نکته را بگم شما یادتون نمیاد خیلی از پولدارای زمان پهلوی بعد از انقلاب ماست ها را کیسه کردن و دست از اشرافیگری برداشتند که اموالشون بلوکه نشه . حالا بعدا دوباره چه کردن یه بحثی دیگه است .

لزوما همه از این قشر نبودن یه عده بهشون ارث رسید! یه عده خونشون افتاد توی طرح توسعه شهری ،نونشون افتاد توی روغن! و حالا مونده بودن  با این پول ها چه کنن!.چون دانش اقتصادی ندارن

خوب اینجا فرهگستان ادب فارسی به داد مملکت رسید و واژه “نو کیسه “را  اختراع کرد و در دسترس عموم قرار داد که بتونن  افراد تازه به دوران رسیده را با سرمایه دارها تفکیک کنند.

توی همون سال ها اروپا و آمریکا مشغول توسعه صنعتش بود . مردم شهید پرورش  به شدت توی پس انداز کردن و سرمایه گذاری کردن  فعال بودن .یه سر ی از این کتاب های موفقیت  که می خونیم  که توش روش های پس انداز و مدیریت هزینه  و قروباغه قورت دادن را میگن حاصل تجربیات موفق اون روزهای دشمنان قسم خورده این آب و خاکه..

حالا نو کیسه های  تازه به دوران رسیده چه ربطی به باتلاق هزینه ها داره ؟

چایی ات را بخور از دهن نیفته  همچی را اعتراف می کنم …

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *